مناطق گردشگری شیراز

شاه اوکی.jpg

حرم حضرت شاهچراغ (ع)

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع) برادر حضرت امام رضا (ع) فرزند هفتم امام موسی کاظم (ع) مهم‌ترین زیارتگاه عاشقان خاندان عصمت و طهارت در شیراز می‌باشد. تزئینات، کاشی‌کاری‌ها و آینه‌کاری‌ که در این مکان صورت گرفته بر عظمت، شکوه و زیبایی شاهچراغ صد چندان افزوده است. ضلع جنوبی ساختمان حرم به موزه شاهچراغ اختصاص یافته است.

دروازه اوکی.jpg

دروازه قرآن شیراز

اصل این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که در بالای طاق آن بنا دو جلد قرآن دست‌نویس معروف به قرآن 17 مَن نگهداری می‌شده است. این قرآن منسوب به ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری می‌باشد.

تخت اوکی.jpg

تخت جمشید (پرسپولیس)

تخت جمشید با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان داریوش بزرگ در سال 518 قبل از میلاد در دامنه کوه رحمت بنیان نهاده شد. ساخت کاخ‌های تخت جمشید متجاوز از 180 سال به طول انجامید. تا اینکه در سال 330 قبل از میلاد توسط اسکندر طعمه حریق گردید و از آن پس متروک شد این مجموعه شامل 7 کاخ، نقوش برجسته متعدد، پلکان‌ها و سه آرامگاه سنگی می‌باشد.

سعدی اوکی.jpg

آرامگاه سعدی

شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن هفتم ه.ق است که کتاب گلستان و بوستانش چون ستاره‌ای در آسمان ادب سرزمین پارس می‌درخشد. در جوار آرامگاه سعدی، مقبره شاعر نامدار دیگری به نام شوریه شیرازی قرار دارد. حوض ماهی آرامگاه سعدی، مظهر قنات و چشمه‌ سعدی، همواره مقدس و باورهای مردم به آن بسیار قوی است.

ح1.jpg

آرامگاه حافظ

حافظیه یکی از جادبه های دیدنی و تاریخی شیراز به حساب می آید که مقبره حافط بزرگ شاعر پارسیگوی می باشد که با مساحت 2 هکتار در شمال شهر شیراز و پایین تر از دروازه قرآن قرار دارد.

ووووووکیل.jpg

بازار وکیل

یکی از مشهورترین بازار های سنتی و تاریخی ایران با زیبایی و آرایش ساده و بی پیرایه بازار وکیل شیراز است که به فرمان کریم خان زند ساخته شده است. بازاروکیل در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته است

ب ج1.jpg

باغ جهان نما

یکی از یادگاری های دوره زندیه باغو بنایی مربوط به جهان نماست که کهن ترین باغ شیراز محسوب می شود و در کنار خیابان دروازه قرآن قرار دارد بنای درون باغ جهان نما کلاه فرنگی خوش هنجاری است همانند کلاه فرنگی نزدیک مسجد وکیل که امروز موزه پارس است.

نارنجستان.jpg

نارنجستان قوام

باغ نارنجستان از عمارات دوره قاجاریه است که در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. ورودی نارنجستان بنای زیبایی است که نمای اندرون آن با کاشی های تصویری دوره قاجار، به تقلید از ارگ کریم خانی با تصویرهایی از خدمتکاران آن دوره، تریین شده است.

خواجو1.jpg

آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجو در شمال شیراز در تنگ الله اکبر قرار گرفته است . این آرامگاه در سال 1315 شمسی با اعتبارات اداره فرهنگ فارس ساخته شد و در سال 1337 شمسی اداره باستان شناسی فارس اقدام به ساخت یک اتاق در قسمت شمالی محوطه آرامگاه کرد.